Astronomi ve Uzay Bilimleri Nedir? Mezunları Ne İş Yapar?

astronomi ve uzay bilimleri

Astronomi ve Uzay Bilimlerinin amacı evrendeki maddelerin (güneş, yıldızlar, galaksiler vb.) niteliklerini, niceliklerini, hareketlerini ve konumlarını incelemek, bunlar hakkında yorumlar ve teoriler geliştirmek, fikirler üretmek ve araştırma yapmaktır. Bu araştırmaların niteliği ve niceliği ne kadar fazlaysa geliştirilmesi de o kadar fazla ve önemlidir. Herkesin kolaylıkla yapabileceği bir meslek değildir ve uğraşılması yıllar sürer. Bu yüzden de epey emek ister.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Mezunları İş Olanakları

Bu bölümün eğitim süresi 4 yıldır ve iş olanakları oldukça fazladır. Son zamanlarda teknolojinin gelişmesiyle bu bölüme olan ilgi arttığından bununla beraber üniversitelerde de giderek niteliği artmıştır. Bütün bu oranlara bakıldığında aslında Dünya çapında geliştirilmesi oldukça mümkün bir bölüm olduğu söylenebilir. Bu meslekten mezun olan öğrenciler liselerde ve dershanelerde, matematik, fizik veya astronomi öğretmenliği yapabilirler. Mezun olanlardan bazıları da kendi istekleriyle Meteoroloji Genel Müdürlüğüne bağlı gözlem istasyonlarında ve rasathanelerde çalışma fırsatı yakalarlar.

Neden Astronomi ve Uzay Bilimleri Seçilmeli?

Astronomi giderek gelişen ve sayısı artan teknolojilerle birlikte sık tercih edilen ve giderek gelişen bir bölüm olduğundan, kişilerin bölümü seçmesi kendilerinin de işsiz kalmamaları anlamına gelir. Dolayısıyla insanların bölüme yoğunlaşması hem bölümü hem de kendilerini geliştirecektir.

Birkaç özellik bakımından şunları sayabiliriz:

  • Kişiyi sayısal düşünmeye ve öğrenmeye yönlendirir,
  • Pratik olmayı öğretir,
  • Hızlı düşünmeyi ve algılamayı öğretir,
  • Astronomi ve uzay ile ilgili konuları sevdirir.

Bu ve buna benzer konularda ilginizin yükselmesi sizi daha motive edecek ve bölümün yararlarının farkına varacaksınız. Bununla beraber kendinizi geliştirmiş olacaksınız.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Maaşları

Fiyat bakımından da oldukça avantajlı olan bu bölüm mezunu öğrencileri Araştırma Görevlisi olarak kariyerlerinde ortalama 4500 TL maaş ile başlar ve devamında da kendilerini ne kadar fazla geliştirirlerse maaşları da o kadar yükselir. Fazladan dil bilmeleri ve yurt dışında kariyere devam etmeleri halinde maaşları 5000 dolar olarak artış gösterebilir. Bu bakımdan bölümün avantajları diğer mesleklere göre fazladır. Kişi bölümü sevmeli ve kendini bölümde geliştirmek için uğraşmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu