Bankacı Nasıl Olunur? Gerekli Şartlar Neler?

bankacı nasıl olunur

Lisede en temel sorunlardan birisi hangi mesleği seçecek olmasıdır. Gerek eğitim seviyesi gerek başka özellikleri ile de bankacılık lisedeki öğrencilerin seçmeyi düşündükleri meslekler arasındadır. İsterseniz “bankacı nasıl olunur?” sorusundan önce bankacılık nedir bir göz atalım.

Bankacılık Nedir?

Günümüzde çoğu kişi tarafından ilgi gören bankacılık mesleğinin görevi o kurum içindeki her türlü işlem gerçekleştirmektir. Bu görevlerin verilebilmesi için bankacılık mesleğinde sınıflar vardır. Detaya inecek olursak bankacı olan birisi paranın transferi, satımı, alımı, değişimi gibi birçok şeyi yapabilmelidir. Kısa kesecek olursak bankacı bu görevleri yapan kişilere denir.

Bankacılık Tarihi

Ne kadar yeni ilgi gören bir meslek olsa da ilk çıkışı çok eskiye dayanmaktadır. Milattan önce 3500 yılına kadar dayanan bu mesleğin temelleri Mezopotamya’ da Uruk kentinde atılmıştır. Daha sonradan ise temeli atan diğer bir medeniyet Babil Hükümdarlığıdır.

Banka Çalışanları

Bankada çalışanlar arasında da sınıflar olduğunu söylemiştik. Bunlar şunlardır:

  • Gişe Görevlisi
  • Gişe Asistanı
  • Müşteri Temsilcisi
  • Müfettiş
  • Banka Müdürü
  • Genel Müdür

Bu kişiler eğitim seviyelerine, tecrübelerine göre seçilen kişilerdir.

Bankacı Nasıl Olunur?

Günümüzün popüler mesleklerinden olan bankacılık için insanların geçmesi gereken 2 sınav vardır. Bunlar her bankanın kendisine göre hazırlanan sınavlardır. Yetenek, kültür ve bankacılık ağırlıklı bu sınavları geçen kişiler sözlü mülakat sınavına girmeye hak kazanmaktadır.

Bankacılık Maaşları

Peki, bankacı nasıl olunur öğrendiniz. Sıra da bankacılık mesleğinizdeki gelirinizi öğrenmeye geldi. Her çalışan sınıfının kendi maaşı vardır. Yeni işe başlamış bir gişe görevlisinin maaşı 1.800 TL ile 2.200 TL arasında değişmektedir. Gişe asistanlarının ise maaşları 2.000 TL ve 2.500 TL arasındadır. Müşteri temsilcileri 2.100 ve 2.600 TL arasında maaş almaktadır.

Müfettişler ise en az 3.000 TL en fazla ise 7.000 TL maaş almaktadırlar. Bankada ki en yetkili kişilerden olan banka müdürü ise 8.000 TL ile 15.000 TL arasında maaş almaktadır. Banka genel müdürünün ise maaş sınırı yoktur. Kendi belirlemektedir.Böylelikle hem bankacı nasıl olunur? bankacılık tarihi ve maaşlarını öğrenmiş olduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu