Ders İçerikleri Belgesi Nedir Nereden Alınır?

ders içerikleri belgesi

Ders içerik belgesini Transkript belgesi ile karıştırmamak gerekir. Transkript belgesinde ders notları yer alırken ders içerik belgesinde derslerden aldığınız notlar yer almamaktadır.

Özellikle yatay ve dikey geçiş yapmak isteyen adaylar veya yurtdışına erasmusa gitmeyi düşünen kişiler için ders içerik belgeleri gerekli olmaktadır. Öğrencilerden pek talep edilmeyen ders içerik belgeleri yurtdışında okumuç ve Türkiye’den denklik almak isteyen adaylar için de oldukça önemlidir. Denklik almak isteyen öğrenciler yurt dışındaki okullarından ders içeriklerini alarak Yükseköğrenim Kurulu Başkanlığına götürmektedir.

Ders İçerik Belgesi Nereden Alınır?

Ders içerik belgesi almak isteyen öğrenciler, bağlı bulundukları fakültenin öğrenci daire başkanlığından ya da bağlı oldukları bölüme ait öğrenci işleri bürosundan alabilmektedir. Ders içerik belge talebini öğrenci işleri sorumlusuna bildiren öğreni kısa süre içerisinde belgesini teslim alabilmektedir. Ayrıca Fakülte ve dekanlık sekreterliği aracılığıyla da ders içerik belgenizi teslim alabilirsiniz.

Bunun haricinde bazı üniversiteler öğrencilere kolaylık sağlamak amacıyla öğrenci bilgi sisteminden de elektronik olarak ders içerik belgesi oluşturmaya izin vermektedir. Dolayısıyla bu imkana sahip öğrenciler bilgilerini girerek sisteme girebilmekte ve ders içerik belgesi talebi oluşturabilmektedir. Kısa süre içerisinde sistem tarafından onaylanan belge öğrenci tarafından çıktı şeklinde alınabilmektedir.

Ders İçerik Belgesi Ne İşe Yarar?

Ders içerik belgesi farklı amaçlarla öğrencilerden talep edilmektedir. Bu amaçlardan bazıları;

  • Yatay geçiş yapmak isteyen öğrencilerin aldığı dersleri görebilmek
  • Erasmusa gitmek isteyen adayların alması gereken dersleri göstermek
  • Erasmustan gelen öğrencilerin aldığı derslerin normal ders içerikleriyle uyumlu olup olmadığını görmek
  • Yurt dışında okumuş olup Türkiye’de denklik almak için ders içeriğini YÖK’e teslim etmiş olmak

Gibi birçok amaçla öğrencilerden ders içerik belgesi üniversiteler ve kurumlar tarafından talep edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu