Fakirlik Belgesi Nereden Alınır? Nasıl Başvurulur? İlmuhaber Örneği

fakirlik belgesi nereden alınır

Fakirlik yoksulluk sınırında olan kişilerin gelir durumunu gösteren bir ekonomik konumdur. 2020 Mart ayı verilerine göre yoksulluk sınırı %13,6 oranı, açlık sınırı ise %12,9 oranına yükseldi. Dört kişinin açlık sınırı ise 2020 Mart ayı itibari ile 2.897 Türk lirası olarak belirlendi. Bu nedenle çeşitli yardımlardan yararlanabilmek adına fakirlik belgesi alan dar gelirli kişiler bu belgeyi kullanarak ekonomik durumunun daha vahim hale gitmesinin önüne geçebilmektedir. Muhtaçlık belgesi veya fakirlik ilmuhaberi olarak da bilinen bu belge nasıl ve nereden alınır, gerekli şartlar nelerdir gibi merak edilenleri buradan aktarmaya çalışacağız.

Fakirlik Belgesi Almanın Şartları

Fakirlik belgesinin talep edilme amacı farklılık gösterebilir. Belirli kriterlere göre resmi belgelerle ispatlanan ve bunun sonucunda verilen belge için gerekli şartları taşımanız gerekmektedir. Sosyal güvencenizin olmaması, gelirinizin olmaması, ya da üzerinize kayıtlı taşınır ve taşınmaz mal varlığınızın olmaması en önemli şartlar arasındadır. Aynı zamanda hane içinde yaşayan kişilerinde bu şartlara haiz olması gerekir.

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

İlk olarak tapu müdürlüğünden adınıza kayıtlı taşınır ya da taşınmaz mal varlığınızın olmadığına dair kaşeli bir yazı almanız gerekiyor. Bu belgeyi almadan önce fakirlik belgesi için almak istediğinizi söylemeniz gerekir. Daha sonra ise hiçbir sosyal güvencenizin olmadığına dair SGK’ya giderek belge alacaksınız. Bu belgelerle birlikte mahallenizin muhtarlığına giderek form doldurduktan sonra fakirlik belgesi alabiliyorsunuz.

Fakirlik ilmuaberi örneği için tıklayınız.

Fakirlik Belgesinin Geçerlilik Süresi

Belgeyi amacının dışında kullanılmasını önlemek amacıyla belirli bir süre geçerlilik şartı koyulmuştur. Buna göre belgenin 1 ay geçerlilik süresi bulunmaktadır. Bu süre sonunda arklı işlemlerde kullanılması gereken durumlarda, tapu ve SGK aşamalarının aynı şekilde tekrarlanması gerekmektedir.

Belgenin geçerlilik süresi olmasının sebebi, kötü niyetli kişiler tarafından muhtemel mal devirlerinin önüne geçmek ve gerçek ihtiyaç sahiplerinin hakkını kullandırmamak adınadır. Şartları değişen ve düzelen kişiler 1 ay içerisinde bir gelişme olursa bu durumu bildirmesi vatandaşlık görevinin gereğidir.

Fakirlik Belgesinin Nerelerde Kullanılır?

Fakirlik belgesi gerçek yardıma muhtaç ve dar gelirli vatandaşlar için sunulan bir belgedir. Sosyal haklar gereği; eğitim hakkı engellenemez ve sağlık hizmetlerinden yararlanmak her vatandaşın hakkıdır. Vatandaşı temel ihtiyaçlardan yoksun kılmamak adına devlet tarafından barınma ve zaruri ihtiyaç gibi hususlar vatandaşa muhtaçlık belgesi vasıtasıyla sağlanmaktadır. Önemli olan ise ekonomik anlamda yoksulluk ya da açlık sınırında olan bireylerin hayatlarını idame ettirebilmesidir. Belgenin kullanım alanları ise şu şekilde:

  • Eğitim ihtiyaçlarında
  • Kömür yardımında
  • Gıda yardımında
  • Sağlık hizmetlerinde
  • Nakit para ihtiyacında
  • Giyim ihtiyacında
  • Çocuk bakımı ihtiyacında
  • Hukuki işlemlerde
  • Barodan avukat talebi

Bu alanlarda kullanılabilecek olan muhtaçlık belgesi ile ödenmesi zorunlu belirli ücretlerden muaf tutulmuş oluyorsunuz. Kişinin hukuki haklarını koruması da belge sayesinde kolaylaşmaktadır. Çocuğu olan aileler için özellikle oldukça öneme sahip olan fakirlik belgesi ile gıda, giyim, eğitim gibi hizmetlerden yararlanma imkanı bulunmaktadır. Öğrenciler tarafında ise harçlardan tam muaf ya da büyük oranda muaf olma ve eğitim masraflarında kolaylık gibi konular bulunmaktadır.

Fakirlik Belgesinin Eğitim Alanında Kullanımı

Eğitim alanında gerekli malzeme, okul kıyafeti, okul araç ve gereçleri gibi ihtiyaç gerektiren durumlar için kullanılarak çocukların eğitimden mahrum bırakılmaması hedeflenir. Eğitimin önemli olduğu ve çocukların 18 yaşına gelene kadar tüm eğitim haklarından yararlanması ebeveynlerin zorlanmaması adına zorlu süreçte vatandaşın yanında olmak için bu belge oldukça yararlıdır.

Fakirlik Belgesinin Hukuki İşlemlerde Kullanımı

Nafaka, ceza davası, maddi ve manevi tazminat gibi hak düşürücü birçok dava işlemlerinde vatandaşın hakkını koruyabilmek adına fakirlik belgesini yararı görülmektedir. Aynı zamanda kişinin haklarını tehlikeye sokan ve aleyhine gelişen davalarda hak kaybı yaşamaması ve haksızlığa maruz kalmaması adına barodan avukat talep etme hakkınız bulunuyor.

Fakirlik Belgesinin Gıda Yardımında Kullanılması

Günümüz şartlarında özellikle 2020 mart ayı pandemik durum neticesinde açlık sınırı 2.897 Türk lirasına yükselerek işin içinden çıkılmaz bir hal almıştır. Dört kişilik hane gelirinin bu tutarında altında seyretmesi sonucu muhtaçlık belgesi talebi her geçen gün artış gösteriyor.

Bunun başlıca sebebi; virüs, doğal afet, ülkenin ekonomik durumu gibi birçok sebeple kişinin gelirinin tükenmesidir. Güncel gelişmelerden yola çıkarsak; covid-19 sonrası sokağa çıkma yasakları, işten çıkarılmalar, gıda yetersizliği, alım gücünün bitme noktasına gelmesi sonucu haneye giren gelir azalmış, gider ise oldukça yükselmiştir.

Bunun gibi ön görülemeyen ve daha önceden hazırlık yapılması mümkün olmayan durumlarda ekonomi ciddi bir çöküş yaşar ve etkileri uzun yıllar sürer. Özellikle işten çıkartılmaların her hanede yarattığı etkinin boyutu oldukça fazladır. Dalga gibi yayılan bu kıt kaynaklar sonucu piyasada hareketin durması ve en önemli temel ihtiyaç olan gıdanın bile artık alınamaz hale gelmesi fakirlik belgesi talebindeki artışın en büyük göstergesidir. 2020 yılında fakirlik ilmuhaberi alan kişi sayısı istatistiki olarak kaydedilmese de durumun vahim olduğu aşikar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu