Lisans Mezunları Önlisans KPSS’ye Girebilir Mi? (Güncel)

lisans mezunları önlisans kpssye girebilir mi

Üniversite eğitimlerini tamamlayan öğrencileri ilgili bölümde devlet kadrolarına yerleşebilmeleri için KPSS sınavına girmeleri gerekmektedir. Bu sınav türü lisans mezunlarının girebilecekleri veya önlisans mezunlarının girebilecekleri olarak ikiye ayrılırlar. Üniversitelerin 4 yıllık fakültelerinden mezun olan ve lisans diplomasına sahip olanlar KPSS sınavına önlisans düzeyinde başvuru yapamazlar. Ancak okunulan bölüm lisans programında dahi olsa mezun olunmadan bu sınava girmek mümkündür. İki yılda bir yıl yapılan önlisans sınavına lisans eğitimi sırasında başvurarak başarılı olanlar mezuniyetleri sonrası da çalışmaya devam edebilirler.

Önisans KPSS’ye Kimler Girebilir?

Her iki yılda bir milyonlarca öğrencinin devlet kadrolarına yerleşebilmek umuduyla girebildikleri önlisans KPSS sınavına lisans programlarından mezun olanlar giremezler. Bu mezunlar dışında aşağıda belirtilen eğitim düzeyinde yer alan öğrenci veya mezunlar bu sınava katılabilirler. Sınava girebilme hakkında sahip olanlar;

  • Lise mezunları,
  • Liselerin 12. sınıfında yer alan öğrenciler,
  • Üniversitelerin 2 yıllık bölümlerinden mezun olanlar,
  • Açık öğretim fakültesinde 2 yıllık bölümlerden mezun olanlar,
  • Yüksekokullarda eğitimine devam eden öğrenciler,
  • Meslek lisesi mezunları,
  • Lisans eğitimine devam edenler

Her yıl sınava giren sayısı daha da artan bu KPSS türünde adaylar tercihlerini bölümlerine göre veya ortak kodlar üzerinden yapabilirler.

Önlisans KPSS Sınava Giriş Belgeleri Nelerdir?

Bu sınava girmek isteyenlerin öncelikle ÖSYM merkezleri veya internet üzerinden başvuru yapmaları gerekmektedir. Daha sonra belirtilen günlerde herkesin sınav yerleri açıklanır. Bu açıklamayla birlikte öğrencilerin sınav giriş belgeleri ve kimlikleriyle birlikte sınav saatinden 30 dakika önce sınava hazır halde bulunmaları gerekmektedir.

Önlisans KPSS Puanı Geçerlilik Süresi

Bu sınava giriş yapan öğrenci ve mezunlar puanlarını 2 yıl boyunca kullanabilirler. Ayrıca bu kişiler bu süre içinde açılan tüm kadrolara başvuru yapabilirler. ÖSYM sitesi üzerinden yapılan bu başvurulan sonuçları da yine aynı adres üzerinden açıklanmaktadır.

Üniversite 4. Sınıfta Olan Öğrenci Lisans ve Önlisans KPSS’ye başvurabilir Mi?

ÖSYM kurallarına göre her öğrencinin sadece 1 sınava girme hakkı vardır. Bu nedenle öğrencilerin bir tercih yapmaları gerekmektedir. Aynı zamanda bir öğrenci bir lisans programından mezun olduktan sonra önlisans ile ilgili bir bölüm bitirse dahi bu seviyedeki KPSS türünden sınava giremeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu