Pedodonti Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?

pedodonti uzmanı nedir

Diş hekimliği oldukça geniş ve içi dolu bir bilimdir. Tıbbın olduğu gibi diş hekimliğinin de dallara ayrıldığı görülmektedir. Bu alanlardan biri de pedodontidir. Pedodontiyi duyan diş hekimliği öğrencileri, diş hekimliği düşünenler veya pedodontiye ihtiyaç duyan hastalar pedodonti uzmanı nedir, ne iş yapar, görevleri neler, nerelerde çalışabilir gibi soruları merak etmektedir.

Pedodonti; çocuk diş hekimliği alanıdır. Pedodonti uzmanları da çocuk diş hekimi olarak bilinir. Yetişkin kişilere uygulanabilecek tedavileri çocuklara uyarlayan, çocuk psikolojisine göre hizmet veren bir alandır.

Pedodonti Uzmanlarının Görevleri Nelerdir?

Pedodonti uzmanlarının ilgi alanları çocuk dişleri olduğu için buna uygun işlev gerçekleştirirler.

  • Çocuklara ağız ve diş sağlığı konusunda gereken bilgilendirmeyi yapmak
  • Çocuklarda diş hekimliği fobisinin oluşmasını engellemek, fobisi olanların fobilerini ortadan kaldırmak
  • Kalıcı dişlerde bir hasarın oluşacağı öngörülüyorsa bunu engellemek
  • Çürükleri tedavi etmek önlem almak
  • Süt dişlerinin gelişimini takip etmek, gerektiğinde onları çekmek
  • Ağız ve diş sağlığı gelişimini takip etmek

Çocuklar hassas gruba girdiği için daha dikkatli olmak gerekir. Bu nedenle ayrı bir bilim oluşturulmuştur ve diş hekimlerinin buna göre uzmanlık yapması sağlanmıştır.

Pedodonti Uzmanları Nerelerde Çalışabilir?

Pedodonti uzmanları diş hekimliği olan her devlet veya özel hastanede çalışabilir. Ayrıca kendileri özel hizmet vereceği klinikler de açabilir. Geniş bir çalışma alanına sahiptir. Kolaylıkla iş bulmak mümkündür.

Pedodonti Uzmanı Nasıl Olunur?

Pedodonti uzmanı olmak iki aşamadan oluşan uzun bir süreçtir. Öncelikle üniversite sınavına girip Diş Hekimliği Fakültesi kazanmak gerekir. Diş Hekimliği Fakültesini bitirdikten sonra DUS yani Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavına girmek gerekir. Başarılı olduktan sonra yine üniversitelerde uzmanlık eğitimi alınır ve Pedodonti uzmanı olunabilir.

Pedodonti Uzmanı Olmak için Sahip Olunması Gereken Özellikler

Çocuk psikoloji konusunda eğitim almak, çocuk ağız ve kemik yapısına hakim olmak, hasta ve çocuk hakları konusunda eğitimli olmak, yeni gelişmelere açık olmak, yoğun ve stresli iş hayatına hazır olmak, iletişime açık olmak gerekir. Böylece başarılı bir uzman olmak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu